< 0,5% zobrazení bez JavaScriptu

Používáte-li striktně JavaScriptový nástroj pro měření návštěvnosti webu, jako např. Google Analytics, možná vás někdy napadne, kolik toho vlastně nezměříte.

Samotný Google Analytics a jemu podobné vám na tuto otázku odpovědět nedokáží, ale snad pro vás bude přínosné moje zjištění. Můj oblíbený nástroj Omniture SiteCatalyst standardně používá tzv. hybridní měřicí kód, který má v <noscript> klasický obrázek, jenž měří i to, co JavaScript změřit neumí, např. přístupy z mobilních telefonů apod.

Méně než 0,5% zobrazení

Bez JavaScriptu jsem tedy naměřil méně než 0,5% všech zobrazení – ne návštěv ani uživatelů. Počet návštěv a uživatelů můžeme jenom odhadovat. Když už klient (rozuměj prohlížeč) nepodporuje JavaScript, je dost možné, že bude i jinak přistupovat k akceptování cookies apod. Sice máme statistiku nějakých návštěv naměřenou pomocí statického obrázku, ale tenhle počet návštěv či uživatelů není jedna ku jedné porovnatelné s počtem návštěv či uživatelů změřených pomocí JavaScriptu.

Má to vůbec dopad na přesnost měření eshopů?

To je vlastně otázka otázka přístupnosti. Některé eshopy jsou bez JavaScriptu zcela neschopné jakéhokoli prodeje, jiné se bez této technologie používají hůře a ty další JavaScript nepoužívají vůbec. Může být vůbec počet nezměřených prokliků z kampaní nebo prodejů nějak významný?

Došli jste ve vašich statistikách k podobně nízkým číslům?

Comments

  1. By Yuhů

  2. By Yuhů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.