Jak najít nové zdroje návštěvnosti v Google Analytics

Už zase přišel dotaz, jestli jde v Google Analytics nějak snadno zjistit, zda přibyly nějaké nové zdroje návštěvnosti nebo klíčová slova. Ještě včera bych to řešil exportováním dat za 2 období do Excelu, ale dotaz Jarka Klimka, majitele fotogalerie PhotoExtract, mě donutil objevit jednu bezva fintu, kterou beztak mnozí už dlouho používají.

Problém

V Google Analytics je ve Zdrojích provozu spousta webů, které na vás odkazují, ale i spousta klíčových slov. A pokud se průběžně věnujete linkbaitingu, či virálnímu marketingu, bude vás doslova pálit otázka „který nový web na mě včera začal odkazovat?“

Google Analytics nemá statistiku „nových refererů“, přesto zde můžeme odpověď na otázku najít velice snadno.

Staré dobré porovnávání

Při volbě období můžete zapnout volbu Porovnat s minulostí a ve statistikách vidět ke každé položce 2 čísla.

Porovnání období

V nástroji pro volbu období můžete zaškrtnout Compare to past (Porovnat s minulostí).

Srovnání dvou období není nic nového a samo o sobě pro naši potřebu není příliš zajímavé. Rozdíl je jen v tom, kam se podívat.

Porovnání období - statistiky

Porovnání návštěv z jednoho zdroje za 2 období.

Na ukázce nahoře vidíte jak vypadá informace o zdroji návštěvnosti, ze kterého za dvě srovnávaná období chodí nějací uživatelé. Na příkladu níže už je toho ale vidět trochu víc.

ga-porovnani-novy-referer

Porovnání dvou různě velkých období je skvělé k nalezení nového zdroje návštěvnosti.

Tady už jsou vidět 2 nové zdroje návštěvnosti – blog.lightblue.cz a linkedin.com. A celé to funguje úplně jednoduše.

Postup

  1. Zvolte k porovnání 2 různě velká období – aktuální by mělo být krátké – den až týden (aby bylo dobře vidět) a starší nejlépe několik měsíců (kliknete-li při porovnávání období do pole s datumem počátku předchozího období, můžete si ručně zvolit jeho rozsah), obvykle postačí 2 měsíce, které jsou hned k dispozici, ale chcete-li najít zcela nový zdroj návštěvnosti, zvolte obodbí od začátku měření.
  2. Najděte si statistiku, ve které chcete najít nějaké novinky – Zdroje provozu > Odkazující stránky nebo Zdroje provozu > Klíčová slova.
  3. Dole pod tabulkou zvolte Zobrazit řádků alespoň 100, aby se vám s tím lépe pracovalo.
  4. Postupně projíždějte tabulku shora dolů – jde to docela rychle, protože vás zajímají jen ty řádky, kde ve sloupci  Návštěvy (Visits) uvidíte něco zeleného.
  5. Zastavte se u těch řádků, kde je % změn kladné (zelené) – to znamená, že z minulého do nového období došlo k nárůstu. Vzhledem k tomu, že nové období je kratší, bude tento nárůst znamenat významnou změnu nebo přímo nový zdroj návštěvnosti – pokud u předchozího období vidíte nulu.
  6. Přestaňte, až narazíte na nulu u aktuálního období – porovnání je řazené podle návštěvnosti v aktuálním období, a když narazíte na nulu, určitě vás už dále nečeká žádný další nový zdroj návštěvnosti. Nemusíte tedy procházet všechny zdroje až do konce.

Je to hračka.

Našli jste? Používáte to už někdo?

Podělte se s námi v komentářích, k čemu ještě používáte porovnání dvou období.

Comments

  1. By zaky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.